Fizjologia człowieka
Fizjologia (człowieka) jest to nauka o czynnościach organizmu, o przemianie materii i energii. Wydzieliła się w XIX wieku z anatomii. Jest nauką ściśle związaną z chemią i fizyką oraz właśnie z anatomią.
Fizjologia jako nauka
Fizjologia zajmuje się rozpoznawaniem funkcjonowania zdrowego organizmu człowieka, jak też sposobami przywracania jego prawidłowego funkcjonowania, jeśli zostanie ono zaburzone (fizjologia patologiczna). Gdy zmiany mieszczą się w dopuszczalnych granicach – organizm uznaje się za zdrowy. Natomiast, gdy zmiany przekraczają przyjęte normy, wówczas mówi się o patologii, która może prowadzić do choroby.
W kręgu zainteresowań fizjologii leżą między innymi procesy gojenia się ran, transplantacja tkanek i narządów, stany zapalne, zaburzenia czynności wegetatywnych. Z fizjologii ogólnej wydzielone są fizjologie szczegółowe rozmaitych układów, np. krążenia, oddechowego, pokarmowego, wydalniczego, nerwowego i inne.
Duże zasługi dla rozwoju fizjologii ma francuski fizjolog Claude Bernard (XIX w.), szczególnie w zakresie procesów trawiennych. Wspierał także rozwój farmakologii i toksykologii. Fizjologia wciąż się rozwija, korzystając z osiągnięć biochemii i elektroniki, stosując coraz nowsze metody badawcze.
Wykorzystanie mikroskopów
Prace nad strukturą komórek prowadzi się przy pomocy nowoczesnych mikroskopów w skojarzeniu z metodami biochemicznymi. Tradycyjny mikroskop działał przy wykorzystaniu fal świetlnych i soczewki optycznej, uzyskując powiększenie do kilku tysięcy razy. Na podstawie odkrycia fal materii francuskiego fizyka Louisa de Broglie’a, berliński fizyk Ernst Ruska (wraz z Maxem Krollem) w 1931 r. skonstruował mikroskop elektronowy (a w 1932 r. go opatentował) z wykorzystaniem wiązki elektronów i elektronowej soczewki. Dzięki temu uzyskał powiększenie 30 tys. razy. E. Ruska za swe osiągnięcia otrzymał w 1986 r. Nagrodę Nobla.
W następnych latach wynalazek ów był ulepszany, toteż obecnie uzyskuje się powiększenie do 250 tys. razy, z rozdzielczością do 0,2 nm. Technika mikroskopowa jest wciąż doskonalona. Powstają nowe specjalistyczne mikroskopy:
- operacyjny (ułatwiający prowadzenie operacji w bardzo małych przestrzeniach)
- polaryzacyjny
- fazowo-kontrastowy
- interferencyjny
- fluorescencyjny i inne.
Mikroskop fazowy skonstruował (w 1936 r.) holenderski fizyk Frits Zernike; służy on do obserwacji mikroorganizmów w stanie żywym. F. Zernike także otrzymał Nagrodę Nobla w 1953 roku.
Gmach medycyny współczesnej opiera się na trzech wielkich filarach:
- patologii (pion naukowo-przyrodniczy),
- praktyce klinicznej, do której należy rozpoznawanie i leczenia chorób (diagnostyka, terapia, rokowania)
- oraz na teorii medycyny, zajmującej się teorią i systematyką chorób, objawami i środkami leczniczymi.
Ciąg dalszy w kolejnych wpisach: Patologia w medycynie, Diagnostyka i terapia. Nowoczesne metody diagnostyczne, inaczej Praktyka kliniczna
Zob. też inne wpisy w kategorii: Medycyna